Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Stromy, keře, trávníky a jejich význam

Bubahof » Články » Stromy, keře, trávníky a jejich význam

Stromy, keře, trávníky a jejich význam

Různé povrchy mají různou teplotu. U běžné silnice s tmavým asfaltem teploty mohou být v létě třeba až 50 stupňů i více. V parku má povrch mnohem příznivější vlastnosti a má běžnou teplotu okolního vzduchu. Na silnici doprava vzduch rozmíchá. Horší je rozpálení na náměstích, kde není stín od stromů a další zeleně.

Chladící účinek trávníku je tak velký, že teploty na jeho povrchu za slunečného letního dne budou o 10 až 14°C chladnější než u betonu nebo asfaltu. Posekaná louka má kolem 40 stupňů. Neposekaná louka má kolem 30 stupňů. Jeden metr čtvereční trávníku během letního dne odpaří 2,25 litrů vody. Trávník potřebuje vláhu. Vyschlý trávník totiž neodpařuje vodu a neochlazuje vzduch.

Rozdíl teploty mezi asfaltem na sluníčku a asfaltem pod stromem je až 20 stupňů. Pod stromy a keři je asfalt chladnější.

Stromy v létě vypařují vodu. Je to 10 až 200 litrů za den na jeden strom. Záleží na tom, kolik kořeny poberou, teda jestli je sucho nebo mokro. Například když stojí olše ve vodě, vypaří až 180 litrů denně. Když je horko, může to být z 1 břízy až 400 litrů za den. Tím, že strom odpařuje vodu, ochlazuje okolí. Stromy také potřebují zalévat. Jinak nemohou vodu odpařovat. Když se zasadí nový strom, musí se zalévat. Každý strom potřebuje různé množství vody, intenzitu zalévání. Některé stromy se zalévají jen 2x ročně.

Stromy, keře a trávníky zadržují a odpařují vodu a jsou důležité pro ochlazení.

Poskytují zázemí nejen lidem, ale i zvířatům, ptákům a hmyzu. Myslete taky na ně.

Uklízejte po sobě a park neznečišťujte.

Pečujte o park společně s námi, pravidelně ho uklízíme a obnovujeme mobiliář.

Co nás překvapilo?

Martina: “Teplota asfaltu (49 stupňů) a rozdíl teploty mezi posekanou a neposekanou loukou.”

Sandra: “Když se projde ulicí, kde nejsou stromy, že tam je daleko větší teplota, než tam, kde stromy jsou. Že nejhorší jsou rovné chodníky, které nepropustí vodu. Do chodníků z kostiček může padat voda, která se potom odpařuje a ochlazuje ulici. Že některé barvy odráží teplo, červená a bílá. Myslela jsme si, že je lepší zalévat strom ke kmeni, ale tak to není. Že v půdě jsou póry, kde je místo bud pro vodu nebo pro kyslík, ale kořeny potřebují obojí.”

Aleš: “Že teploty se různě ve městě mění. Že město více větrá od západu. Že v Praze jsou tak rozdílné teploty, když tam zeleň není a když tam je. Čekal jsem, že asfalt bude ještě teplejší, ale i tak je to hodně.”

Co doporučuje Sandra?

Dále bojovat za vysazování nových stromů. Vysazovat trávníky, keře a květiny. Udělat jiné vhodnější chodníky (z kostiček, červeno bílé). Budovat kašny. Zalévat stromy metodou pana Tušera.”

Zajímavé odkazy:

Vzrostlé stromy potřebují zalévat. A potřebují zalévat správně, říká muž, který pro ně vymyslel speciální vaky

Co můžete pro životní prostředí udělat u sebe doma nebo na zahradě?

Video: PechaKucha Night Zde Domov Můj (7 min)

 

Text připravili: Martina Hronová, Sandra Lagronová a Aleš Vojáček

Texty vzniky díky sebeobhájkyním a sebeobájcům, s podporou Rytmusu – od klienta k občanovi a Bubahofu.

Činnost spolku realizujeme s finanční podporou MČ Praha 10, hl. m. Prahy a Ministerstva kultury ČR.

Sdílet:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.