Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Výročí narození Fr. Suchého 2021

Park Františka Suchého » Události » Výročí narození Fr. Suchého III.

Dva příběhy boje proti totalitě

Neděle, den před narozením Františka Suchého (21. 6. 1899)

Slunovrat rámují svátky Československého odboje:

Pátek 18. 6. Den hrdinů 2. odboje: roku 1942 sedm statečných československých vojáků vzdorovalo přesile v kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje

Neděle 27. 6. Den památky obětí komunistického režimu: 1950 byli komunisty popraveni Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra.

Tragický slunovrat Československých dějin

21. 6. 1621 byla vykonána poprava 27 českých pánů na Staroměstském náměstí v Praze.

21. 6. 1939 byla na území českého protektorátu zavedena protižidovská nařízení platná na území Německa a téhož dne, 21. 6. 1939, se narodil Alois Lorenz, poslední šéf Stb.

21. 6. 1949 byla spáchána 1. justiční vražda KSČ, poprava Heliodora Píky ve věznici na Borech.

Program:

Začátek akce v Parku Františka Suchého (14:00)

Začátek procházky Příběhy pražských hřbitovů (14:00)

Video příběh Františka Suchého v prostoru Olga – rozhovory Mikuláše Kroupy s Františkem Suchým ml. /Paměť národa/ (po celý den)

Zvuková instalace Ondřeje Skaly /JTNB/ v parku (po celý den)

Výtvarné dílny:

Nářez štětcem – společná výrova tapiserie v parku (po celý den)

Klára Zahrádková /Xao/ – dílna ke knize Kůň a had (15:00 – 17:00)

Jakub Plachý a Tera Šiklová /Xao/ – dílna ilustrace a kresby příběhů parku F. S. (17:00 – 20:00)

Literární čtení:

Ve spolupráci s Josefem Strakou z místního Domu čtení Vojtěch Vacek přečte ze své nové knihy (17:00)

Hudba:

Markéta Lisá /KUTYA/ – electro-popové bedroom písničky (17:30)

Vernisáž:

Obrazy Věry Novákové, text Zuzana Krišková, v prostoru Olga (18:30)

Další program postupně doplníme ve spolupráci se spolky Straka a Solidarita, sbory ČCE Strašnice a Vršovice a dalšími bude i více hudby a vzpomínání na lokální historii parku.

Reportáže z posledních 2 ročníků:

Výročí narození Fr. Suchého III.

20. červen 2021
14-22 h

Park Františka Suchého, Prostor Olga
Nad Olšinami 282/31 Praha 10 – Strašnice

Sdílet

Více k programu:

Příběhy pražských hřbitovů – nový židovský a německý evangelický hřbitov.

Vycházka nás zavede na pomezí Žižkova, Strašnic a Vinohrad, kde se nachází v docházkové vzdálenosti dva zajímavé hřbitovy. Ten větší a známější je Nový židovský hřbitov na Olšanech, největší židovský hřbitov v ČR, otevřený roku 1890. Pohřbeni jsou zde tak významné osobnosti jako např. Franz Kafka, Ota Pavel, Arnošt Lustig, Lenka Reinerová a mnoho dalších. Druhou zastávkou bude Německý evangelický hřbitov ve Strašnicích, který unikl zázrakem likvidaci, o které bylo rozhodnuto v roce 1958. V posledních letech byl zrekonstruován a otevřen veřejnosti. Pohřbeni jsou zde např. podnikatel Moritz Gröbe, divadelní ředitel Angelo Neumann, herečka Johanna Buska a další.

Klára Zahrádková /XAO/ dílna ke knize Kůň a had

Výtvarná dílna věnovaná soužití na první pohled neslučitelných dvojic. Kůň a had, ptakopysk a mravenec, pudr a smetáček, … a nebo někdo jiný, to už je na vás. Dvě různorodé bytostí, které spolu ale spokojeně tráví čas. Kde se ti dva poznali? Kam nejraději jezdí na dovolenou? Jak to vypadá u nich doma? Nahlédneme do soukromí netradičních párů a budeme vytvářet malou obrazovou reportáž z jejich společného života.

Literární čtení:

Josef Straka (1972), básník a prozaik, organizátor literárního života.

Vojtěch Vacek (1993, Praha), vystudoval knihkupectví a vydavatelskou produkci na VOŠG Hellichova. Pracuje jako knihovník. Básně, příběhy a bajky publikoval v časopisech Tvar, Psí víno, Lemurie, H_aluze a další.

Electro-popové bedroom písničky:

Markéta Lisá

Příběh rodiny Františka Suchého, jeho manželky Olgy a syna Františka:

František Suchý starší * 21. 6. 1899 † 23. 1. 1982

Od roku 1932 ředitel Strašnického krematoria. Když za protektorátu začali v krematoriu spalovat oběti politických vražd z Pankráce a Kobylis, František Suchý, i se svým synem, zapisoval jména obětí a uchovával jejich popel. Zachránili tak ostatky 2200 obětí nacizmu, které by jinak skončily na kompostu. Za tuto odvahu obdržel roku 2011 řád TGM.

František Suchý mladší * 17. 4. 1927 † 7. 6. 2018

Františkovi bylo pouze 16 let, když pomáhal otci zapisovat jména lidí, kteří byli před pár hodinami nacisty popraveni. Když po válce začali opět přivážet těla popravených, rozhodl se k zapojení do odboje. Jeho otec opět schovával popel obětí totalitního režimu, tentokrát komunistického. Příbuzní byli o kremaci informováni, ovšem nesměli vidět ani tělo, ani být přítomni obřadu. Mladý František držel v ruce též urnu Milady Horákové.

Manželé Suší byli krátce zatčeni už v roce 1949 pro pomoc jiné rodině při útěku za hranice a v roce 1952 zatkli i Františka Suchého mladšího. Rodiče byli odsouzeni na 4 a 4,5 roku a syn František dostal 25 let na Mírově. Propuštěn byl na podzim roku 1964 po odpykání poloviny trestu. V roce 2017 obdržel Cenu Paměti národa.

Oba osudy se vzájemně prolínají na pozadí odboje proti nacistickému i komunistickému režimu. Jednodenní kulturní akce v parku Františka Suchého má za cíl společně oslavit narození významného rodáka, po kterém je park pojmenován. Rádi bychom místním lidem připomněli tradici boje proti totalitě a při té příležitosti také částečně opravili a revitalizovali toto místo. Myslíme si, že osud zahradního architekta a ředitele krematoria Františka Suchého, a jeho syna, ještě není dostatečně znám. Rádi bychom, aby se park stal, a nadále zůstal, důstojnou památkou obětí, jejichž popel, s nasazením vlastních životů, oba zachránili pro pozůstalé.

Pro více informací: Jan Vincenec, +420 720 361 043

S podporou MČ Praha 10.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.