26 Fév Periferní vidění
LENKA VÍTKOVÁ ∙ ONDŘEJ VINŠ
Výstava: 3. březen – 27. duben 2023
Kurátorka: Caroline Krzyszton
Začíná to jako vždy v domácím prostředí. Lidé žijí spolu s lidmi, ve městech, v budovách, ve svých domovech. Chrání se tím, že zavírají dveře. Opevňují se vrstvami stavební techniky a konstrukcí. Bezpečnostní bubliny.
Zároveň vysílají stroje do vesmíru, aby rozšířili své vidění za zdi, skrz atmosféru, protože jsou zvědaví. Chtějí spatřit, co je za hranicemi hmatatelného prostoru, a tak staví sondy odolné vůči extrémním teplotám, aby tato nepoznaná území prozkoumaly.
Stroj jim posílá obrázky, které si mohou prohlížet a interpretovat. V určitých úhlech však stroj fotografuje převážně části svého vlastního mechanismu. Snímky slouží k upřesnění, popření nebo potvrzení vědeckých teorií. Jsou to data pro výzkum, ale také obrazy krajin. Krajiny snímané pohledem stroje.
Snímky jsou po návratu na Zemi často opravovány a přebarvovány, aby lépe vyhovovaly lidskému oku a aby se usnadnilo jejich zpracování. Od té chvíle se vědecká data podřizují subjektivitě, stávají se kulturou. Jenže kultura je vysoce selektivní, je omezena emocemi a referencemi. Předpokládá již existující představy, vytváří zkratky, dezinterpretuje. Řídí se určitou logikou.
Tak je používání jazyka hlavní příčinou nedorozumění. Slova nemohou obsáhnout skutečnost, nanejvýš její nepatrný zlomek.
Proto se obzor lidského poznání nemůže rozšířit do všech stran. Točí se dokola a vždy se vrací ke svému výchozímu bodu: lidskému životu jako konečnému nástroji měření času a prostoru.
Mimo ohnisko pozornosti zůstávají mohutné zbytky opomenutého. Mohou být viditelné, ale nepozorované, mohou být ignorované, zapomenuté, nerozluštitelné nebo nemyslitelné, na tom už nezáleží. Informace zůstává nepovšimnuta.
Vždy to začíná uvnitř něčího domova. Někdy otevřete dveře a vyjdete ven. Venku můžete překročit alteritu, kterou nedokážete vědomě pochopit. Někdy se setkáte s alteritou, kterou nejste ochotni přijmout.
Může to být nějaká tráva, na kterou šlápnete na prahu domu. Stejný plevel, jakého se snažíte zbavit, ale nikdy to docela nevyjde, protože vytrvale dorůstá navzdory betonovým deskám, navzdory suchému vzduchu, navzdory nedostatku lepšího prostředí. Roste dál a zvedá své symetrické listy k nebi, jakmile se otočíte, abyste se vrátili dovnitř. A možná také víte, že přežije i dlouho poté, co vy sami zmizíte.
Takže si dávejte pozor. Na obzoru je spousta přeludů, ale přímo u vašich nohou je všechno ostatní.
První výstava z cyklu RODIČOVSKÁ. V roce 2023 se galerie v prostoru Olga zaměřuje na partnerské dvojice tvůrčích lidí, kteří se společně a rovnocenně podílejí na výchově dětí, s čímž souvisí možnost aktivně pokračovat v umělecké praxi.
Projekt galerie je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy a Ministerstva kultury ČR.
Prostor Olga s galerií je pro veřejnost otevřen každou středu a čtvrtek od 14 do 18 hod. Výstavu můžete navštívit i během doprovodných akcí. Nebo po domluvě na telefonu 777 557 828.
Sorry, the comment form is closed at this time.