Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Lov a sběr

Galerie » Události » Lov a sběr

JULIE DAŇHELOVÁ ∙ JAN DAŇHEL

Výstava: 9. září – 30. říjen 2022, středy a čtvrtky 14 – 18 hodin

Doprovodný text: Roman Dergam

 

Zvíře, zdánlivě ochočené, niterně však stále šelmou, musí změnit dynamiku svého pohybu, aby překonalo civilizační překážky v podobě polí osetých monokulturou obilovin či zemědělských ploch tvořených společenstvím různých druhů trav, jetelovin a bylin.

Pronásleduje ho totiž ozbrojený představitel moci, předstírající péči o lesní zvěř a provádějící její lov, ozdobený trofejními atributy ptactva na pokrývce hlavy, která drží svůj vlastní tvar. Ačkoli je tento představitel etymologicky spjatý s činností mysli, z jeho působení v popisované situaci vyplývá, že nepochybně vaří z vody.

Zvíře je touto mocí přivlastňováno, jeho aktivity jsou podrobovány neustálému zkoumání, zejména jeho zjevné projevy radostného, bezstarostného ducha. I přes proklamovanou vůli ke komunikaci si však zvíře samo uvědomuje hloubku kognitivního bludiště, v němž se nachází, a proto na podněty moci zákonitě nereaguje. Hop, a skákal dále.

(Fragmenty nových písní)

 

JULIE DAŇHELOVÁ je studentkou Akademie výtvarných umění v Praze. Po dvou letech v ateliéru Grafika II Vladimíra Kokolii se účastnila stáže v ateliéru Intermédia III Tomáše Vaňka, Jiřího Skály a Jiřího Kovandy. V roce 2021 se účastnila stáže v Šalounu – ateliéru hostujícího umělce pod vedením Anetty Mony Chișy. Jejím hlavním médiem je kresba, ale poslední roky se věnuje i objektové tvorbě.

JAN DAŇHEL je fotograf, střihač, pedagog FAMU a člen Skupiny českých a slovenských surrealistů. Je autorem několika samostatných fotografických výstav a jako střihač je podepsán pod mnoha celovečernými filmy (např. Štěstí, Hmyz, Alchymická pec – i režisér). Je držitelem Českého lva (2020) za střih filmu Krajina ve stínu a Slnka v sieti za film Služebníci (2022).

Třetí výstava z cyklu DCERY SYNOVÉ MATKY OTCOVÉ. V roce 2022 se galerie v prostoru Olga zaměřuje na dvě generace rodinných příslušníků a prozkoumává, zda a jak dochází k přenosu uměleckého zájmu.

Činnost galerie je realizována s podporou MČ Praha 10 a Magistrátu hl. m. Prahy a Ministerstva kultury ČR.

Prostor Olga je pro veřejnost otevřen každou středu a čtvrtek od 14 do 18 hod. Výstavu můžete navštívit i během doprovodných akcí. Nebo po domluvě na telefonu 777 557 828.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.