
11 May Výročí narození Fr. Suchého 2023
Dva příběhy boje proti totalitě
V neděli, symbolicky na Den otců, vás zveme na oslavu narození Františka Suchého st. (*21. 6. 1899). Již tradiční sousedská událost v parku Františka Suchého opět připomene boj proti totalitám 20. století a oslaví statečnost všech, kteří totalitám čelí dodnes. Letos připomene i naději a výzvu k péči o místo, kde žijeme i odpovědný životní styl nutný ke zpomalení rozšiřování sucha a pouští v návaznosti na 17. červen – Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha, který OSN stanovila od 17. června v roce 1994.
Chcete se zapojit? Ozvěte se nám na email bubahof@bubahof.com, nebo nás navštivte v prostoru Olga během otevírací doby středy a čtvrtky od 14 do 18 hodin.
Program v parku Františka Suchého a v prostoru Olga
Start v 15 hodin
Tvořivá výtvarná dílna – výroba pohlednic s Lenkou Výmolovou
Japonská kaligrafie – psaní o vodě vodou s Petrou Vitáskovou
Literární čtení – ve spolupráci s Josefem Strakou z místního Domu čtení
MIMI – česká premiéra filmu oceněného na Berlinale#73 za účasti režisérky Miry Fornay
Vernisáž výstavy Anny Ročňové a Jana Boháče v rámci cyklu RODIČOVSKÁ
Projekce video rozhovoru s Františkem Suchým ml. (Paměť národa)
Audio nahrávky rozhovoru s Františkem Suchým ml. (Vlastimil Venclík)
18. června 2023
15-22 h
Park Františka Suchého, Prostor Olga
Nad Olšinami 282/31
Praha 10 – Strašnice
Příběh rodiny Františka Suchého, jeho manželky Olgy a syna Františka
František Suchý starší * 21. 6. 1899 † 23. 1. 1982
Od roku 1932 ředitel Strašnického krematoria. Když za protektorátu začali v krematoriu spalovat oběti politických vražd z Pankráce a Kobylis, František Suchý, i se svým synem, zapisoval jména obětí a uchovával jejich popel. Zachránili tak ostatky 2200 obětí nacizmu, které by jinak skončily na kompostu. Za tuto odvahu obdržel roku 2011 řád TGM.
František Suchý mladší * 17. 4. 1927 † 7. 6. 2018
Františkovi bylo pouze 16 let, když pomáhal otci zapisovat jména lidí, kteří byli před pár hodinami nacisty popraveni. Když po válce začali opět přivážet těla popravených, rozhodl se k zapojení do odboje. Jeho otec opět schovával popel obětí totalitního režimu, tentokrát komunistického. Příbuzní byli o kremaci informováni, ovšem nesměli vidět ani tělo, ani být přítomni obřadu. Mladý František držel v ruce též urnu Milady Horákové.
Manželé Suší byli krátce zatčeni už v roce 1949 pro pomoc jiné rodině při útěku za hranice a v roce 1952 zatkli i Františka Suchého mladšího. Rodiče byli odsouzeni na 4 a 4,5 roku a syn František dostal 25 let na Mírově. Propuštěn byl na podzim roku 1964 po odpykání poloviny trestu. V roce 2017 obdržel Cenu Paměti národa.
Oba osudy se vzájemně prolínají na pozadí odboje proti nacistickému i komunistickému režimu. Jednodenní kulturní akce v parku Františka Suchého má za cíl společně oslavit narození významného rodáka, po kterém je park pojmenován. Rádi bychom místním lidem připomněli tradici boje proti totalitě a při té příležitosti také částečně opravili a revitalizovali toto místo. Myslíme si, že osud zahradního architekta a ředitele krematoria Františka Suchého, a jeho syna, ještě není dostatečně znám. Rádi bychom, aby se park stal, a nadále zůstal, důstojnou památkou obětí, jejichž popel, s nasazením vlastních životů, oba zachránili pro pozůstalé.
Realizujeme s podporou úřadu MČ Praha 10. Ve spolupráci s Domem čtení.
Sorry, the comment form is closed at this time.