09 Zář Nejčastější odpadky se představují
Nejčastější odpadky se představují
Každý občan v Česku vyprodukuje za rok průměrně 553 kg komunálního odpadu. V roce 2022 jsme vyprodukovali společně 5,8 milionů tun. Říkají statistiky. My říkáme: „Nejekologičtější je odpad, který nevznikne.“
Odpadky nikam nezmizí. Nejlepší by bylo používat obaly opakovaně. Zvažte každý kelímek a plechovku, upřednostněte zálohované či skleněné obaly, které se dají recyklovat donekonečna. Používejte látkové tašky nebo třeba vlastní kelímek na kávu.
Když už si dopřejete a nakoupíte v obalech jednorázových, tak si po sobě ukliďte a odpad zase odneste. V parku je 5 košů na směsný odpad, které používejte. To, co lze recyklovat, roztřiďte do správných kontejnerů, které najdete v blízkém okolí. Častými odpadky v parku jsou plechovky, PET lahve, papírové ubrousky, cigaretové nedopalky, exkrementy, tužkové baterie a další. Víme to, protože jsme tu uklízeli.
Odhodit malou žvýkačku na zem se může zdát jako bezvýznamné, rozkládat se ovšem bude klidně 50 let. Plechovky od nápojů jsou nebezpečné pro lidi i pro zvířata. Hrozí, že se o rez a ostré strany poraní. Hliník patří do šedého kontejneru na kov. Když je plný tak do žlutého. Hliník poznáte podle toho, že nereaguje na magnet, jde z něj udělat kulička a snadno se trhá. Do kontejneru původně určeného na plasty, lze nově odhazovat i kovové obaly a tetrapaky. Hliník se dá 100% recyklovat, jde z něj udělat nová plechovka! PET lahve patří do žlutého kontejneru. Sešlápnuté, aby zbytečně nezabíraly místo. Sklo patří do zeleného kontejneru, to když v parku necháte, může tam zůstat další tisíce let a nikdy se pořádně nerozloží.
Jak dlouho se rozkládají nejčastější odpadky?
Papírový kapesník a odpad z papíru až 5 měsíců.
Jednorázové pleny, vložky a tampóny 100-250 let.
Plastový kelímek, PET láhev 70-100 let.
Igelitový sáček 25 let.
Žvýkačka 5-50 let.
Plechovky 15 let.
Tužkové baterie 200-500 let.
Sklo a polystyren až 10 000 let.
Co nás překvapilo?
Martina: “Baterie, že se rozkládají tak dlouho 200 až 500 let. Navíc v jejich případě hrozí velké riziko silného znečištění přírody. Uvolňují se z nich totiž nebezpečné, toxické látky. Sklo se rozkládá 1000 let a možná se nerozloží vůbec. Polystyren se rozkládá 10 000 let.”
Sandra: “Že se sklo možná nerozloží vůbec. Že žvýkačka se rozkládá tak dlouho.”
Zajímavé odkazy:
Zálohování: Ne o tom jak, ale jestli vůbec
Třídění odpaku, kam patří plechovky a víčka od jogurtů
Žlutý kontejner je nově multikomoditní, vedle plastů pojme i další odpad
Text připravily: Martina Hronová, Sandra Lagronová ad.
Texty vzniky díky sebeobhájkyním a sebeobájcům, s podporou Rytmusu – od klienta k občanovi a Bubahofu.
Činnost spolku realizujeme s finanční podporou MČ Praha 10, hl. m. Prahy a Ministerstva kultury ČR.
Sorry, the comment form is closed at this time.