Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vizuální obnova parku 2020

Park Františka Suchého » Události » Vizuální obnova parku

První obnova parku proběhla 18. a 19. června 2019, před naší první slavností Výročí narození Františka Suchého 21. června 2019. Za pouhý rok došlo ke kompletní devastaci naši vizuální připomínky hrdinů odboje, a proto i letos, a znovu chceme vše obnovit. Nechceme bojovat s vandaly a udělat z parku střežený a dezinfikovaný prostor, ale budeme vytrvalí v našich aktivitách a snad se nám podaří časem zabydlet park natolik, že nebude místem k anonymní devastaci veřejného prostoru a majetku.

Prvním impulzem k obnově byl zvandalizovaný stav laviček v jinak krásném a útulném parku, ale také mlhavé povědomí místních o tom, komu je park vlastně věnován.

Bezejmenný park, i když podle pamětníků se mu po válce a až do 80let říkalo park partyzánů, radnice Prahy 10, ve spolupráci s Pamětí národa, nazvala roku 2015 po Františku Suchém. Slavnostnímu osazení cedule byl přítomen i tehdy 88 letý František Suchý, účastník odboje, za který si odseděl 12 let v komunistickém žaláři. Původně navrhnul Mikuláš Kroupa pojmenovat park po něm, ale jelikož není zvykem dávat jména parků po ještě žijících osobnostech, byl pojmenován po jeho otci, také Františku Suchém, předválečném řediteli Strašnického krematoria. Otec František i se synem, za války schovávali popel popravených nacisty a po válce byl také komunisty zatčen, i se svou manželkou Olgou.

Vizuální obnova památky na otce a syna vznikla podle návrhu Michala Pěchoučka, místního výtvarníka, s ohledem na minimální zásahy do architektury parku a stávajícího mobiliáře.
(Michal Pěchouček – výtvarný umělec, laureát ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2003, divadelní scénárista a režisér (Studio Hrdinů), člen správní rady Společnosti Jindřicha Chalupeckého)

Úpravy parku:

Lavičky: Přemalba posprejovaných a počmáraných laviček s jednoduchým titulkem titulkem PARK FRANTIŠKA SUCHÉHO.

Tématická zákoutí: Dva oddělené plácky s lavičkami, jeden věnován obětem nacizmu (F. Suchý starší) a druhý komunismu (Fr. Suchý mladší). Vždy jedna lavička v kruhu s velkou deskou pro základní info o příslušném odboji. Medailonky vznikly ve spolupráci s Mikulášem Kroupoz z Paměti národa, která stojí i za inspirací pojmenovat park právě po Františku Suchém.

Asfaltová cesta: Prostý, bílý nápis s informací František suchý, otec a syn. Dva vstupy do parku – dva lidské osudy.

Vizuální obnova parku

25. srpen 2020
12-16 h

Park Františka Suchého
Nad Olšinami 282/31 Praha 10 – Strašnice

Sdílet

Pro více informací

Dita Lamačová +420 777 557 828

Jan Vincenec +420 720 361 043

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.