Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Výročí narození Fr. Suchého 2023

Park Františka Suchého » Události » Výročí narození Fr. Suchého V.

Dva příběhy boje proti totalitě

V neděli, symbolicky na Den otců, vás zveme na oslavu narození Františka Suchého st. (*21. 6. 1899). Již tradiční sousedská událost v parku Františka Suchého opět připomene boj proti totalitám 20. století a oslaví statečnost všech, kteří totalitám čelí dodnes. Letos připomene i naději a výzvu k péči o místo, kde žijeme i odpovědný životní styl nutný ke zpomalení rozšiřování sucha a pouští v návaznosti na 17. červen – Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha, který OSN stanovila od 17. června v roce 1994.

 

Chcete se zapojit? Ozvěte se nám na email bubahof@bubahof.com, nebo nás navštivte v prostoru Olga během otevírací doby středy a čtvrtky od 14 do 18 hodin.

 

Program v parku Františka Suchého a v prostoru Olga – start v 15 hodin

15-16 hod – Japonská kaligrafie – psaní o vodě vodou s Petrou Vitáskovou.

15-17 hod – Posíláme srdečné pozdravy ze Strašnic – vyrobte si pohlednici ~ koláž starého a nového, zapomenutého a připomínaného, přísliby budoucí, přání všeho dobrého. Kreativní dílna pro děti a dospělé s Lenkou Výmolovou a Petrou Štíchovou.

16-17 hod – Literární čtení – vystoupí jedna básnířka a dva básníci, kteří ve své tvorbě akcentují environmentální témata, jakými jsou klimatická změna, ubývání živočišných druhů a biodiverzity, sucha či náš vztah k přírodě, ale i k nám samotným, nebo tuto problematiku systematicky sledují a zajímají se o ni. Jsme rádi, že naše pozvání přijali Magdalena Šipka, Nikolaj Ivaskiv a Adam Borzič. Autory uvede Josef Straka z Domu čtení Městské knihovny v Praze.
Magdalena Šipka (*1990), básnířka a teoložka, debutovala sbírkou Město Hráze (Malvern, 2019) kromě poezie se věnuje publicistice a vzdělávání.
Nikolaj Ivaskiv (*1992), básník a hudebník, zatím publikoval jen
časopisecky. V příštím roce chystá vydání debutové sbírky.
Adam Borzič (*1978), básník, psychoterapeut a šéfredaktor Tvaru. Vydal osm básnických sbírek, z nichž zatím poslední Legendy vyšla v roce 2022 v nakladatelství Viriditas.

17 hod – Vernisáž výstavy ROZDRÁPANÁ KŮRA Anny Ročňové a Jana Boháče v rámci cyklu RODIČOVSKÁ v galerii prostoru Olga. Klikněte pro více info k události.

18:30 hod – MIMI – česká premiéra filmu oceněného na Berlinale#73 za účasti režisérky Miry Fornay.
MIMI je príbeh malej holčičky Romy, ktorá sa vydá najst do primestkého lesa svoju stracenú andulku, no nájde ovela viac – starý les, reku a nových kamošov. Film Mimi autorky Miry Fornay vyhral na tomtoročnom Berlinale hlavnú cenu v kategorii generation Kplus, ktorá je určená deťom od 7 rokov.

LilaTesla hudební projekt s láskou ke zvukovuhlukovu~ ambient lovesongs with distortion ~ esencialno zakončené bastl noisem. Více o LilaTesla.

Projekce video rozhovoru s Františkem Suchým ml. (Paměť národa) a audio nahrávky rozhovoru s Františkem Suchým ml. (Vlastimil Venclík) v prostoru Olga.

Příběh rodiny Františka Suchého, jeho manželky Olgy a syna Františka

František Suchý starší * 21. 6. 1899 † 23. 1. 1982

Od roku 1932 ředitel Strašnického krematoria. Když za protektorátu začali v krematoriu spalovat oběti politických vražd z Pankráce a Kobylis, František Suchý, i se svým synem, zapisoval jména obětí a uchovával jejich popel. Zachránili tak ostatky 2200 obětí nacizmu, které by jinak skončily na kompostu. Za tuto odvahu obdržel roku 2011 řád TGM.

František Suchý mladší * 17. 4. 1927 † 7. 6. 2018

Františkovi bylo pouze 16 let, když pomáhal otci zapisovat jména lidí, kteří byli před pár hodinami nacisty popraveni. Když po válce začali opět přivážet těla popravených, rozhodl se k zapojení do odboje. Jeho otec opět schovával popel obětí totalitního režimu, tentokrát komunistického. Příbuzní byli o kremaci informováni, ovšem nesměli vidět ani tělo, ani být přítomni obřadu. Mladý František držel v ruce též urnu Milady Horákové.

Manželé Suší byli krátce zatčeni už v roce 1949 pro pomoc jiné rodině při útěku za hranice a v roce 1952 zatkli i Františka Suchého mladšího. Rodiče byli odsouzeni na 4 a 4,5 roku a syn František dostal 25 let na Mírově. Propuštěn byl na podzim roku 1964 po odpykání poloviny trestu. V roce 2017 obdržel Cenu Paměti národa.

Oba osudy se vzájemně prolínají na pozadí odboje proti nacistickému i komunistickému režimu. Jednodenní kulturní akce v parku Františka Suchého má za cíl společně oslavit narození významného rodáka, po kterém je park pojmenován. Rádi bychom místním lidem připomněli tradici boje proti totalitě a při té příležitosti také částečně opravili a revitalizovali toto místo. Myslíme si, že osud zahradního architekta a ředitele krematoria Františka Suchého, a jeho syna, ještě není dostatečně znám. Rádi bychom, aby se park stal, a nadále zůstal, důstojnou památkou obětí, jejichž popel, s nasazením vlastních životů, oba zachránili pro pozůstalé.

 

Realizujeme s podporou úřadu MČ Praha 10. Ve spolupráci s Domem čtení.

Foto: Radek Radúz Dětinský

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.