Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vizuální obnova parku 2022

[wpml_language_selector_widget]
Park Františka Suchého » Události » Vizuální obnova parku
SEJDEME SE NA DESÍTCE

Od roku 2019 jde o třetí obnovu, kterou napovídáme blížící se červnovou oslavu výročí narození Františka Suchého. Letos s ještě větším důrazem na hodnotu svobody a lidských práv si obnovením původního vizuálního návrhu připomínáme statečnost a odvahu nejen obou nositelů toho jména.

Vizuální obnova Parku Františka Suchého, tematické výtvarné dílny a hry budou probíhat během soboty 21. května od 14 do 19 hodin. Jste vítáni. Malířské potřeby a hry budou zajištěny. Čeká nás společné čištění a natírání laviček a pískoviště, a také obnova nápisů se jmény pánů Fr. Suchých. 

Přidáte se? Ozvěte se nám na email admin@bubahof.com, nebo na telefon 605 353 312.

Vizuální obnova parku

21. květen 2022
14-19 h

Park Františka Suchého
Nad Olšinami 282/31 Praha 10 – Strašnice

Sdílet

Impulzem k obnově byl zvandalizovaný stav laviček v jinak krásném a útulném parku, ale také mlhavé povědomí o tom, komu je park vlastně věnován. A to se mění, ale pomalu. Zapojte se s námi do této nové tradice, jejíž ambicí je přispět k udržitelnému rozvoji parku jako bezpečného místa k setkávání.

Původně bezejmenný park, i když podle pamětníků se mu po válce až do 80. let říkalo park partyzánů, radnice Prahy 10 ve spolupráci s Pamětí národa nazvala roku 2015 po Františku Suchém. Slavnostnímu osazení cedule byl přítomen i tehdy 88 letý František Suchý, účastník odboje, za který si odseděl 12 let v komunistickém žaláři. Původně navrhnul Mikuláš Kroupa pojmenovat park po něm, ale jelikož není zvykem dávat jména parků po ještě žijících osobnostech, byl pojmenován po jeho otci, také Františku Suchém, předválečném řediteli Strašnického krematoria. Otec František i se synem, za války schovávali popel popravených nacisty a po válce byl také komunisty zatčen, i se svou manželkou Olgou.

Vizuální obnova památky na otce a syna vznikla podle návrhu Michala Pěchoučka, místního výtvarníka, s ohledem na minimální zásahy do architektury parku a stávajícího mobiliáře. (Michal Pěchouček – výtvarný umělec, laureát ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2003, divadelní scénárista a režisér (Studio Hrdinů), člen správní rady Společnosti Jindřicha Chalupeckého)

Úpravy parku:

Lavičky: Přemalba posprejovaných a počmáraných laviček s jednoduchým titulkem titulkem PARK FRANTIŠKA SUCHÉHO.

Tématická zákoutí: Dva oddělené plácky s lavičkami, jeden věnován obětem nacizmu (F. Suchý starší) a druhý komunismu (Fr. Suchý mladší). Vždy jedna lavička v kruhu s velkou deskou pro základní info o příslušném odboji. Medailonky vznikly ve spolupráci s Mikulášem Kroupou (Paměť národa), která stojí i za inspirací pojmenovat park právě po Františku Suchém.

Asfaltová cesta: Prostý, bílý nápis s informací František suchý, otec a syn. Dva vstupy do parku – dva lidské osudy.

 

Koná se s podporou MČ Praha 10 v rámci festivalu Sejdeme se na Desítce.

 

Vizuální obnova 2020
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.