22 Kvě Výročí narození Fr. Suchého 2022
Dva příběhy boje proti totalitě
V neděli, symbolicky na Den otců, vás zveme na oslavu narození Františka Suchého st. (*21. 6. 1899), již tradiční sousedskou událost v Parku Františka Suchého.
Den otců rámují svátky Československého odboje
Pátek 18. 6. Den hrdinů 2. odboje: roku 1942 sedm statečných československých vojáků vzdorovalo přesile v kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje.
Neděle 27. 6. Den památky obětí komunistického režimu: 1950 byli komunisty popraveni Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra.
Tragický slunovrat Československých dějin
21. 6. 1621 byla vykonána poprava 27 českých pánů na Staroměstském náměstí v Praze.
21. 6. 1939 byla na území českého protektorátu zavedena protižidovská nařízení platná na území Německa a téhož dne, 21. 6. 1939, se narodil Alois Lorenz, poslední šéf Stb.
21. 6. 1949 byla spáchána 1. justiční vražda KSČ, poprava Heliodora Píky ve věznici na Borech.
Program Výročí narození Fr. Suchého
Park Františka Suchého
16 hod – Vernisáž a výstava Vesna – instalace obrazů, které vyrostly z výtvarné dílny Vesna během jarních událostí doplněná o ukrajinský folklor.
17 hod – Literární čtení – ve spolupráci s Josefem Strakou z místního Domu čtení letos věnujeme ukrajinské literatuře a překladům z ukrajinštiny v podání překladatele a též prozaika Alexeje Sevruka, který bude číst ze svých překladů současné ukrajinské prózy, bude rozmlouvat o současné ukrajinské literatuře a nakonec přečte něco ze svých textů.
18 hod – Komentovaná prohlídka prostoru Olga s výstavou Markéty Othové STARÁ BYDLIŠTĚ
19:3O – Marie Ladrová na těremin
21 hod – Projekce filmu Nezvaný host – s úvodním slovem autora (Československo, 1969, 22 min, scénář a režie Vlastimil Venclík, více o filmu).
Vizuální obnova – výtvarných prvků na mobiliáři parku.
Nářez štětcem – výtvarná dílna.
Prostor Olga a galerie od 14 hod
Výstava Markéty Othové STARÁ BYDLIŠTĚ
Projekce video rozhovoru s Františkem Suchým ml. (Paměť národa)
Audio nahrávky rozhovoru s Františkem Suchým ml. (Vlastimil Venclík)
Chcete se zapojit? Ozvěte se nám na email bubahof@bubahof.com, nebo nás navštivte v prostoru Olga během otevírací doby ve středu a ve čtvrtek od 14 do 18 hodin.
19. červen 2022
14-22 h
Park Františka Suchého, Prostor Olga
Nad Olšinami 282/31
Praha 10 – Strašnice
Příběh rodiny Františka Suchého, jeho manželky Olgy a syna Františka
František Suchý starší * 21. 6. 1899 † 23. 1. 1982
Od roku 1932 ředitel Strašnického krematoria. Když za protektorátu začali v krematoriu spalovat oběti politických vražd z Pankráce a Kobylis, František Suchý, i se svým synem, zapisoval jména obětí a uchovával jejich popel. Zachránili tak ostatky 2200 obětí nacizmu, které by jinak skončily na kompostu. Za tuto odvahu obdržel roku 2011 řád TGM.
František Suchý mladší * 17. 4. 1927 † 7. 6. 2018
Františkovi bylo pouze 16 let, když pomáhal otci zapisovat jména lidí, kteří byli před pár hodinami nacisty popraveni. Když po válce začali opět přivážet těla popravených, rozhodl se k zapojení do odboje. Jeho otec opět schovával popel obětí totalitního režimu, tentokrát komunistického. Příbuzní byli o kremaci informováni, ovšem nesměli vidět ani tělo, ani být přítomni obřadu. Mladý František držel v ruce též urnu Milady Horákové.
Manželé Suší byli krátce zatčeni už v roce 1949 pro pomoc jiné rodině při útěku za hranice a v roce 1952 zatkli i Františka Suchého mladšího. Rodiče byli odsouzeni na 4 a 4,5 roku a syn František dostal 25 let na Mírově. Propuštěn byl na podzim roku 1964 po odpykání poloviny trestu. V roce 2017 obdržel Cenu Paměti národa.
Oba osudy se vzájemně prolínají na pozadí odboje proti nacistickému i komunistickému režimu. Jednodenní kulturní akce v parku Františka Suchého má za cíl společně oslavit narození významného rodáka, po kterém je park pojmenován. Rádi bychom místním lidem připomněli tradici boje proti totalitě a při té příležitosti také částečně opravili a revitalizovali toto místo. Myslíme si, že osud zahradního architekta a ředitele krematoria Františka Suchého, a jeho syna, ještě není dostatečně znám. Rádi bychom, aby se park stal, a nadále zůstal, důstojnou památkou obětí, jejichž popel, s nasazením vlastních životů, oba zachránili pro pozůstalé.
S podporou Městské části Praha 10. Ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze Domem čtení.
Sorry, the comment form is closed at this time.