Cookie Consent by Free Privacy Policy website

125 VÝROČÍ NAROZENÍ FRANTIŠKA SUCHÉHO

Bubahof » Články » 125 VÝROČÍ NAROZENÍ FRANTIŠKA SUCHÉHO

125 VÝROČÍ NAROZENÍ FRANTIŠKA SUCHÉHO

Od 19. do 21. června 2024 chystáme ve strašnickém parku Fr. Suchého společnou oslavu významné osobnosti, po které je park pojmenován. Připomíná nejen osud zahradního architekta a ředitele krematoria Františka Suchého st. a jeho rodiny a jejich boj proti totalitě, ale i odvahu všech, kteří násilí čelili nebo stále čelí. Od roku 2019 každoročně v parku připomínáme památku rodiny Suchých. Záměr se v čase rozšiřuje a prostor získává i odpovědná péče o krajinu, umění ve veřejném prostoru a sousedské setkávání a příběhy. Třídenní akce se bude konat v parku Františka Suchého a v přilehlém Prostoru Olga.

U příležitosti 125. výročí narození Františka Suchého st. vítáme sousedstvo i okolní k uctěním památky, odpovědné péči o park, besedám či prohlídce krematoria. Kulturně umělecký program ladíme a pokud se do toho chcete zapojit, ozvěte se nám na email lucie@bubahof.com. Nebo nás navštivte v prostoru Olga během otevírací doby středy a čtvrtky od 14 do 18 hodin., od června od 15 do 19.

Podívejte se na plakát k události.

Více k události a programu.

Dva příběhy boje proti totalitě

Původně bezejmenný park v pražských Strašnicích, ač podle pamětníků se mu po válce až do 80. let říkalo park partyzánů, se dočkal svého jména roku 2015. Zásluhou Paměti národa a úřadu MČ Prahy 10 název připomíná památku ředitele strašnického krematoria pana Františka Suchého. Slavnostnímu osazení cedule v parku byl přítomen i tehdy 88letý František Suchý ml., syn manželů Olgy a Františka, účastník odboje, za který si odseděl 12 let v komunistickém žaláři. Oba osudy se vzájemně prolínají na pozadí odboje proti nacistickému i komunistickému režimu.

František Suchý (* 21. 6. 1899  † 23. 1. 1982)

Od roku 1932 byl ředitelem Strašnického krematoria. Za protektorátu začali v krematoriu spalovat oběti politických vražd z Pankráce a Kobylis. František Suchý, i se svým synem, zapisoval jména popravených a uchovával jejich popel. Zachránili tak ostatky 2200 obětí nacizmu, které by jinak skončily na kompostu. Když po válce začali opět přivážet těla popravených, opět schovával popel obětí totalitního režimu, tentokrát komunistického. Za tuto odvahu obdržel roku 2011 řád T. G. M.

Komunistická perzekuce postihla celou rodinu vč. manželky a matky Olgy Suché (roz. Havlové). Rodiče byli poprvé zatčeni již v roce 1949 za pomoc jiné rodině při emigraci a definitivní rozsudek padl roku 1952 na 4 a 4,5 let.

František Suchý ml. (* 17. 4. 1927  † 7. 6. 2018)

Františkovi bylo pouhých 16 let, když pomáhal otci zapisovat jména lidí, kteří byli před pár hodinami nacisty popraveni. Když po válce začali opět přivážet těla popravených, rozhodl se k zapojení do odboje. Příbuzní obětí sice byli o kremaci informováni, ovšem nesměli vidět ani tělo, ani být přítomni obřadu. Mladý František držel v ruce též urnu Milady Horákové. Stejně jako rodiče byl zatčen roku 1952 a dostal 25 let na Mírově. Propuštěn byl na podzim roku 1964 po odpykání poloviny trestu. V roce 2017 obdržel Cenu Paměti národa.

Akce v Parku Františka Suchého se konaly a konají s podporou místních spolků, sousedů, dobrovolníků.

S finanční podporou úřadu MČ Praha 10, hl. m. Prahy a Ministerstva kultury ČR. Ve spolupráci s s Městskou knihovnou v Praze Domem čtení

Sdílet:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.